Sastojci
- Slanutak 300 g
- Češnjak 10 g
- Peršin 6 g
- Chili paprika 1 kom
- Oštro brašno
- Ulje, korijander, kim, sol, papar
Moram priznati da do Anjine objave recepta za falafel na blogu Biftek i Merlot nisam nikada niti čuo za to jelo (sram me bilo), ali brzim pregledom namirnica i postupka čvrsto sam odlučio da ga moram isprobati, i to što prije!
Nedugo nakon toga sam nabavio paket suhog slanutka, ostavio ga preko noći u vodi da nabubri i nestrpljivo čekao drugi dan da isprobam napraviti svoje prve falafele.
Anjine upute su bile besprijekorne tako da nisam mogao ništa pogriješiti, a s rezultatom su bili zadovoljni svi koji su ih imali prilike probati uključujući i mene :).
Ako ste poput mene na prvu ste pomisliti kako se radi o nekom kompliciranom jelu, ali u stvarnosti ono to uopće nije.
Uz pripremu svih namirnica možete biti s njima gotovi za 10-15 minuta do samog prženja koje traje dodatnih 3-4 minute.
Cijeli recept i fotografije postupka pogledajte u nastavku.
Recept
- Slanutak usitnite u mrvice uz pomoć električne sjeckalice. Zatim u zadnjoj turi za usitnjavanje uz malo slanutka dodajte svježi peršin i češnjak, pola žličice korijandera i pola žličice kima, te jednu chili papriku kojoj ste prethodno uklonili sjemenke.
- I to usitnite kao slanutak u mrvice te stavite u posudu s ostalim usitnjenim slanutkom.
- Preko svega posipajte dvije velike žlice brašna i prelijte žlicom ulja te stavite žličicu soli i žličicu papra. I to je to.
- Sada je samo potrebno sve dobro izmiješati i izmijesiti rukama te od dobivene smjese napraviti kuglice.
- Ja sam čak uspio jednom rukom oblikovati kuglice kako je smjesa bila lijepo povezana.
- Kuglice pržite u vrućem ulju na 170 stupnjeva par minuta dok ne dobiju lijepu zlatnu boju te ih odložite na papirnati ubrus da se upije višak masnoće.
- Isprobao sam više priloga ali najviše mi je odgovarao bijeli umak od vrhnja i limuna koji se je odlično suprotstavljao jače začinjenim falaflima.
- Poslužite ih tople, ali i hladni će vam biti ukusni i zasitni :).
Anja hvala na receptu, a svima ostalima Dobar tek! 😉
Da li je potrebno kuhati slanutak ili je dovoljno samo da odstoji u vodi?
Ako se radi o konzerviranom slanutku onda ga ne treba niti kuhati niti posebno preko noći držati u vodi. Ako imate suhi slanutak njega je dovoljno preko noći ostaviti u vodi da nabubri i drugi dan će biti spreman za ovaj recept. 🙂
Hvala puno 🙂
Mora se kuhati
Ne mora se kuhati 🙂 Zapravo ako se to napravi puno će teže biti napraviti falafele. Čak je i suhi koji se preko noći ostavi u vodi bolja opcija od konzerviranog upravo zbog toga jer će ga onda biti lakše oblikovati 🙂
Sirove leblebije su otrovne.Ali pošto se falafel peku, to nije problem. Oprez je potreban kod humusa. Tu se leblebije moraju kuvati, ili upotrebiti iz konzerve.