Ovo će vjerojatno biti najjednostavniji recept na blogu, ali istovremeno i jedan na kojeg sam potrošio najviše vremena i živaca :).
Priprema karamele djeluje jednostavno – na papiru. I zapravo je!
Ali … ako ne pazite na svaki detalj puno toga može poći po zlu što će u konačnici rezultirati karamelom koju nećete htjeti poslužiti niti sebi u toplom mlijeku kada ste prehlađeni.
Do sada nisam nikada imao potrebu raditi domaću karamelu.
Ako bi negdje i kuhali s njom ili bi nam za nešto trebala tu je uvijek negdje blizu bila Marijana (Un Mondo di Sapori) koja ju priprema kao od šale. Ona me je najviše i savjetovala kod pripreme ove karamele.
Tek sada kada mi je karamela bila potrebna za pripremu jednog deserta, i kada sam je išao raditi sam kod kuće, shvatio sam koliko je termička obrada šećera osjetljiv posao i koliko toga može poći krivo.
Zato ako do sada niste pripremali karamelu, ili niste zadovoljni kako vam uspije, predlažem da naučite iz mojih pogrešaka koje navodim u nastavku.
I ne zaboravite isprobati ovaj recept za umak od karamele za koji sam sada siguran da će vam uvijek uspijeti, čak i od prve :).
Recept za umak od karamele koji će vam uspjeti svaki put. Pa čak i prvi put!
- 120 grama vode
- 200 grama bijelog kristalnog šećera
- 4 grama soli (pola čajne žlice)
- 200 grama slatkog vrhnja (oko 200 ml)
- 3 kapi arome vanilije (po želji)
-
U dubokoj tavi pomiješajte šećer, sol vodu.
-
Upalite plamenik i na srednje jakoj vatri bez ikakvog diranja, miješanja i sl. šećernog sirupa pustite da prvo dođe sve do vrenja. Zatim bez promjene jačine plamena ostavite da se šećer nastavi karamelizirati (također bez diranja). Sirup će stalno kipiti i stvarati mjehuriće i pjenu na vrhu koja će s vremenom postajati sve gušća.
-
Nakon 10 do 15 minuta kako je sirup zakipio šećer će se karamelizirati. Tada pripazite na karamelu u tavi jer može brzo zagorjeti i postati gorka. Pravi trenutak kada je karamela gotova prepoznati ćete po predivnoj tamno smeđoj boji.
-
Kada je karamela gotova u nju ulijte slatko vrhnje sobne temperature.
-
Zbog razlike u temperaturama dio karamele će naglo očvrsnut, a vrhnje će početi brzo i naglo kipjeti oko karamele. Tada samo nastavite miješati sve sastojke dok se ne pretvore u glatki umak od karamele.
-
Gotovi umak ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a kasnije ga možete spremiti i u hladnjak.
- Kod pripreme karamele najbitnije je da ne dirate šećer prilikom otapanja i u procesu karameliziranja. Jednom kada upalite plamenik bilo kakvo miješanje, vrtnja tave ili lonca i sl. bi se trebalo izbjegavati. Karameliziranje šećera je termički osjetljiv posao, i s miješanjem mijenjate kristalnu strukturu karamele i dio šećera hladite pa će ostati kristaliziran i s grudicama u odnosu na ostatak karamele.
- Količina vode je manje bitan faktor, dovoljno je da prekrije šećer kako bi se napravio sirup koji će lakše ravnomjerno zakipjeti i krenuti s karamelizacijom. Karamela se može napraviti i bez vode ali taj način mi je osobno teži jer se šećer ne uspije uvijek ravnomjerno otopiti.
- Karamelu u procesu dodavanja vode možete također i dodatno aromatizirati. Bilo s nekim žestokim pićem ili običnom mahunom vanilije. Ja sam koristio par kapi vanilije i bila mi je odličnog okusa.
- Gustoću karamel umaka možete regulirati na nekoliko načina. Prvi i lakši način je kroz postepeno dodavanje slatkog vrhnja u karamelu. Što manje vrhnja stavite karamela će biti gušća, i obrnuto. A naknadno ako vam se umak čini previše rijedak možete ga dodatnim kratkim kuhanjem zgusnuti na željenu gustoću.
- Ne zaboravite da se umak kod hlađenja dodatno stisne, pa ako vam je zagrijani umak od karamele jako gust šanse su da će se skroz stvrdnuti jednom kada se ohladi.
- Omjeri u receptu su za tekući umak od karamele koji će i dan poslije biti tekuć. Po želji možete složiti gušći umak koji se može koristiti kao krema ili namaz.
- Koristite isključivo punomasno slatko vrhnje životinjskog porijekla. Biljne zamijene za slatko vrhnje nisu dobre i s njima sam uspio pola kilograma šećera i karamele uništiti prije nego sam shvatio da je problem u vrhnju :).
Sve što ste napisali je točno da ne može biti točnije. Kada radim umak za Apple Tart radim na sličan način, jedino pri kraju dodajem putar i dobijem onu potrebnu gustoću umaka. Šibnem ekstrakt vanilije, ali i neko piće, obično Amareto ili rum. Oni mi se odlično sljubljuju s jabukama u Tartu.
Naravno, pokušao sam kao Gordon Ramsay bez vode samo šećer, no nisam uspio počelo mi se crniti po dnu tave pa je šećer završio u smeću.
Ovaj vaš način je odličan za početnika, a to ja jesam, no kada steknem malo više prakse budem se upustio u novi eksperiment s karameliziranim šećerom.
Usput, vaš blog je definitivno jedan od najboljih koje sam pregledao.
Hvala puno Danijele na ovom komentaru. I drago mi je da vam se svidio postupak i upute za pripremu karamele. Kako sam i sam napravio dosta grešaka kod prve pripreme bila bi šteta da svoje iskustvo iz prve ruke nisam podijelio sa svima, a kada vidim da stvarno i pomogne drugima, te da imaju isto iskustvo poput mene onda sam najsretniji 🙂
Izvrstan recept i drago mi je da je netko napokon iskreno priznao da nije lako i jednostavno napraviti karamel i da treba paziti na sto stvari.
Hvala Ivana 🙂 Nije karamela ni toliko teška, ali definitivno treba iskustva s njom da postane “laka” 🙂 A ovakvi eksperimenti poput mojeg su onda dobri jer radim sve greške da drugi ne moraju 😀
Nama je potrebno za mazanje palacinaka pa nas zanima koliko ovakvih mera treba za 30 porcija
Pozdrav Milica… eh to je pravo pitanje 🙂 Sve ovisi o tome koliko se debeli sloj maze i koliki je ukus za slatkim 🙂 Osobno smatram da ce ovo biti dovoljno za 30 palacinki, tj. bilo bi dovoljno za mene. Ali ako nije sigurno kolika bi mjera trebala lako se i dupla kolicini slozi pa visak iskoristi za neki drugi dan i neki drugi desert 🙂
Koliko dugo se moze pohraniti umak a da se ne pokvari?
Ne znam točno jer nikada ne uspije toliko dugo izdržati da testiram rok trajanja 😀 ali sigurno može i nekoliko tjedana trajati ako se pohrani i ne izlaže redovno zraku.
Moze li slika vrhnja koje koristite
Nemam trenutno kod sebe doma slatko vrhnje, a i ne kupujem uvijek isto, već dostupno 🙂 Bitno je kao što je i navedeno u bilješkama recepta da se radi o vrhnju životinjskog porijekla, ne biljnom.