Ovo ljeto je skoro(!) prošlo bez da sam ijednom guštao u pohanim tikvicama.
To je jelo koje oduvijek obožavam i vežem ga za svoj dragi otok Pašman.
Pohane tikvice pripremaju se ljeti u sezoni tikvica
Barem je tako u mojoj obitelji.
Iako je tikvice moguće kupiti cijelu godinu glavna sezona im je od Lipnja do Kolovoza. Kao i patlidžana kojeg također volimo pohati.
Ali kod nas se ljeti jedu zbog naše sezone koja se je zgodno poklopila sa sezonom tikvica :).
Nema nam ništa draže nego nakon napornog dana i rada oko kuće doći u kuhinju i opustiti se uz društvo i paniranje tikvica.
Koliko je taj društveni aspekt pohanja kod nas bitan potvrđuje upravo činjenica da ovo ljeto nisam niti jednom jeo pohane tikvice jer nisam bio na moru kod svojih. Nisam imao podsjetnik da (nam) im je sezona, i da bi bilo poželjno da budu dio jelovnika.
Hrskave pohane tikvice uz ajvar
Na sreću u drugom krugu nagradnog natječaja #MojaTajna za Bakina Tajna ajvar gospođa Marica me je svojim prijedlogom podsjetila na ovo jelo.
Bio sam u šoku kako se sam nisam u nekoliko navrata prije njezinog komentara sjetio ovog recepta kada sam razmišljao uz što bi mogao kombinirati ajvar.
Jer pohane tikvice stvarno i jedemo isključivo uz ajvar!
Čim sam pročitao njezin prijedlog sve uspomene na Pašman, košnju trave, obitelj i naravno hrskave tikvice su se vratila u glavu. Istog trena sam znao da će to biti pobjednički prijedlog i otišao sam u nabavu tikvica.
Kako dobiti uvijek hrskave pohane tikvice bez da su pune ulja
Prvo nisam imao u planu objaviti recept za pohanje tikvica jer se ne radi o novom jelu niti vam je proces pohanja nepoznat.
Ali nakon nekoliko upita kako su moje tikvice izgledom ispale ovako jednolično pržene, suhe i hrskave odlučio sam ipak napisati recept i kroz nekoliko napomena objasniti kako svaki put možete dobiti ovako lijepo pohane tikvice, ali i bilo koje drugo pohano jelo.
Kako panirati namirnice u krušne mrvice i ostati relativno čist sam naučio od mame pa ću s vama podijeliti i taj mali trik ako već niste s njim upoznati.
Postoji li netko da ne voli pohane tikvice? Što vam je draže – pohane tikvice ili pohani patlidžan?
Recept za pohane tikvice koje će biti hrskave svaki put.
- 600 grama tikvica (ispadne dvije velike tikvice)
- 3 kom jaja
- 50 grama oštrog brašna
- po želji začini (sol, chili, papar)
- po želji Bakina Tajna ajvar
- 200 grama krušnih mrvica
-
Tikvice operite i bez guljenja ih narežite na trakice ili ploške željene debljine.
-
U tri odvoje posude za paniranje ili tanjura raspodijelite brašno, razmućena jaja i krušne mrvice. Po želji začinite jaja sa soli, a u krušne mrvice možete dodati sitno sjeckanog začinskog bilja.
-
Uzmite komad tikvice i uvaljate ga u brašno sa svih strana. Zatim ga potopite u razmućena jaja, i na kraju sve prebacite i uvaljajte u krušne mrvice. Odložite paniranu tikvicu sa strane na suhu površinu (idealno papirnati ubrus ili krpu) i ponovite postupak dok ne potrošite sve tikvice.
-
U dubokoj tavi, loncu ili fritezi zagrijte ulje. Kada je ulje vruće u njega stavite nekoliko komada paniranih tikvica. Ulje bi se trebalo odmah pjeniti oko tikvica što je znak da je ulje zagrijano. Kada tikvice poprime smeđu boju gotove su i možete ih izvaditi iz ulja.
-
Poslužite ih tople uz ajvar. Dobar tek!
Za paniranje i dobivanje hrskavih tikvica evo i nekoliko savjeta:
- Osobno volim tanko rezane tikvice jer će onda i pohana tikvica biti tanja i hrskavija.
- Rezati je možete po dužini na trake ili na ploškice. Trake ćete brže panirati od ploškica, a jedina je razlika izgled i koliko vam je zanimljivo imati jednu pohanu tikvicu/ploškicu po zalogaju. Meni je bilo to zanimljivo i vrijedno malo više potrošenog vremen :).
- Kod paniranja dobro je koristiti samo jednu ruku za brašno i krušne mrvice, dok bi se druga koristila samo za jaja. Tako ćete spriječiti da vam se stvori debeli sloj paniranja na prstima već nakon nekoliko ispaniranih tikvica. U praksi to bi izgledalo tako da lijevom rukom uzmete tikvicu i uvaljate je u brašno, zatim je pustite u jaja iz kojih ćete tikvicu izvaditi desnom rukom i prebaciti je u krušne mrvice. Tamo ćete je ponovno uvaljati lijevom rukom i odložiti sa strane.
- Ako želite dodatno hrskav sloj možete nakon krušnih mrvica ponovno vratiti paniranu tikvicu u jaja, a zatim po drugi put u krušne mrvice. Ako ovo radite možete čak u potpunosti izbaciti brašno iz upotrebe prilikom paniranja.
- Kada je tikvica u krušnim mrvicama najbolje ju je ne dirati direktno prstima. Ja uvijek položim tikvicu na najveći hrpu krušnih mrvica i onda je po vrhu sipam mrvicama koje su sa strane. Bez da je direktno diram. Tek kada je tikvica zatrpana većom količinom mrvica utisnem je s obje strane da se mrvice zalijepe za nju. Naravno možete i bez ovoliko paženja panirati tikvicu, ali tada će vam se zbog tekućeg jaja često desiti da dio mrvica prstima sklizne s tikvice i neće biti svugdje jednako panirane.
- Bez obzira pržite li tikvice u fritezi, loncu ili dubokoj tavi razina ulja mora biti barem duplo dublja od najvećeg komada panirane tikvice koja će se u njemu pržiti. Ako pohate u malo ulja tikvice će vam biti stalno dodirivati dno tave ili lonca i na tom dijelu će prije primiti tamno smeđu boju ili čak zagorjeti.
- Ulje za prženje tikvica bi trebalo biti na 190 stupnjeva. Ali osim ako nemate fritezu s podešavanjem temperature teško da ćete to moći pogoditi na štednjaku. Predlažem da zagrijete ulje na 70-80% jačine vašeg štednjaka i nakon 5 minuta ubacite jednu probnu tikvicu u njega. Ulje bi se trebalo odmah zapjeniti, a tikvica bi trebala skoro pa odmah isplivati na vrh (osim ako se ne radi o deblje rezanim i težim komadima). Tikvicama bi trebalo barem 45-60 sekundi da se isprže lijepo s obje strane. Ali i to ovisi o veličini komada. Ako vam se prže brže smanjite jačinu štednjaka, ako im treba duže pojačajte. Bitno je samo da se kod ubacivanja odmah stvori kora kako tikvice ne bi upile previše ulja.
- Nakon što ste spohali tikvice odložite ih u jednom sloju na papirnati ubrus. On će upiti višak ulja, a slaganje tikvica u jednom sloju omogućit će brzo sušenje tikvica i njihovu hrskavost koja može trajati čak i kada se tikvice ohlade.
- Evo, duže napomene od recepta, ali nadam se da će nekom barem malo pomoći ovi savjeti kako pohati tikvice ali i sve druge namirnice.
Odličan recept!?
Hvala Josipa 🙂 nadam se da si ga isprobala
Da isprobala sam ga,htjela bih vam poslati sliku ali ne znam gdje se to treba poslati..??
Fotografiju je najbolje na email poslati. Email je darko(at)kontin.info 🙂 Čekam fotografiju i link na neku od mreža na koju da povežem ime i fotku! Hvala!